Bude návrat k jezeru? Z Wörthersee vyhnali statisíce milovníku aut a teď pociťují důsledky

Po tom, co místní obyvatelé a vedení okolních měst donutili tuningové nadšence k jezeru Wörthersee a Faak nadále nejezdit, mnozí majitelé podniků a restaurací nyní hlásí významné ztráty a jsou nuceni kvůli malému zájmu o služby odložit otevření po zimní sezóně.

V minulosti sem každoročně proudilo více než 200 000 nadšených fanoušků tuningové kultury a přilákaly nadšence nejen z celé Evropy, ale dokonce i z celého světa. Na žádost obyvatel samotných, kteří si stěžovali na hluk a vysoké emise z přijíždějících vozidel vedení měst a policie rázně zakročili proti všem účastníkům a postupně je donutili na událost vůbec nejezdit, až se oficiální událost GTI Treffen, ve které značnou část zabírala samotná automobilka Volkswagen, zcela zrušila.

Zdroj fotografií: Anton K. photographer, FB: Cars of Wörthersee, FB: Wörthersee Connection

Mnoho let byly tyto události synonymem vášně pro tuning a zejména fanoušků vozů značky VW a divize GTI. Naprosto ikonickou pro tuto událost byl model Golf GTI, jehož socha v životní velikosti zdobila také samotné prostředí vedle jezera. V průběhu let se však místní obyvatelé začali cítit obtěžováni neustálým ruchem a hlukem spojeným s touto událostí a vadily jím také emise, jaké vozidla v průběhu celé události vyprodukují do jejich lokálního ovzduší. Místní úřady začaly přijímat opatření, jako je omezení parkování, rychlosti nebo dokonce instalace velkého množství retardérů, aby snížily dopad této akce na místní obyvatele – snad každý si vybavuje malý úsek u ikonické benzínky ve městě, kde na úseku 50 metrů byly 4 retardéry, které se instalovaly konkrétně před konáním akce.

Finální zrušení události a přesun sochy VW Golfa GTI přímo do sídla Volkswagenu vedlo ale k tomu, že místní podniky a restaurace začaly pociťovat značné ztráty, některé podniky až likvidační. Aktuálně na květen 2024 je nad jezerem Wörthersee jen málo vytvořených rezervací a mnoho hotelů je nuceno otevřít své služby až o měsíc později než obvykle, což se hostitelům samozřejmě vůbec nelíbí.

I když se místní obyvatelé nyní mohou radovat z klidu a míru, pro místní ekonomiku to znamená skutečnou katastrofu. Peníze, které se kdysi vlily do regionu díky této události, nyní budou směřovat do Německa, kde se chystá událost „Coming Home – Reloaded“ v červenci 2024 přímo ve Wolfsburgu.

Zajímavost – pamatujete si tuto ikonickou fotografii, kdy se na ročníku 2022 setkal účastník, který přijel po vlastní ose až z Číny se starým Volkswagen Passatem a majitel Volkswagenu Atlas z USA?

Akce u jezera Wörthersee prostě nebyla jen nějakým srazem, byla to událost, kde se tvořily přátelství a nezapomenutelné zážitky spjaté s automobilovou kulturou.

Další
články